Obilježen Dan pobjede i domovinske zahvalnosti, Dan hrvatskih branitelja i 27. obljetnica vojno-redarstvene operacije „Oluja“

Veterani 7. gardijske brigade „PUMA“ i ove su godine diljem Republike Hrvatske dostojanstveno obilježili Dan pobjede i domovinske zahvalnosti, Dan hrvatskih branitelja i 27. obljetnicu vojno-redarstvene operacije „Oluja“.

Članovi Udruge i bivši pripadnici brigade prisustvovali su proslavama u Varaždinu, Varaždinskim Toplicama, Lepoglavi, Goričanu, Krapini, Vrsnom i šire.

Svečanost obilježavanja 27. godišnjice VRO ''Oluja'' održala se 03. kolovoza 2022. godine u Vrsnom kod Šibenika gdje je, uz prigodni program, odigrana revijalna malonogometna utakmica između bivših pripadnika 7. gardijske brigade „Puma“ i 113. brigade.

Svečano obilježavanje Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, Dana hrvatskih branitelja i 27. obljetnice VRO „Oluja“ nastavilo se 04. kolovoza polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na centralnim grobljima diljem Lijepe naše, pa tako i u Varaždinu na Varaždinskom groblju kod Križa branitelja. Nakon toga župan Varaždinske županije Anđelko Stričak priredio je prijem u atriju županijske palače za bivše pripadnike postrojbi koje su imale sjedište u Varaždinu.

Povodom 27. obljetnice VRO „Oluja“ održan je 12 tradicionalni pohod „PUT OLUJE“ vrletima Kamešnice i Dinare na kojem je sudjelovao Mato Vidaković, bivši pripadnik 7. gardijske brigade „Puma“, član Udruge veterana „PUMA“ i  pripadnik 2. OMB „Pume“, od sela Voštani podno Kamešnice do Kninske tvrđave. Pohod je trajao od 30. srpnja do 5. kolovoza 2022. godine. Sudionici „PUTA OLUJE“ prošli su 150 km sa preko 7000 m uspona.

Knin je i ove godine bio domaćin glavne svečanosti, kojoj je prethodila tribina „Ratni put 7. gardijske brigade „Puma““ 4. kolovoza. Tribina se održala u Konferencijskoj dvorani Veleučilišta „Marko Marulić“ u organizaciji Udruge Časnički zbor HVO RH i grada Knina. Sudionici tribine bili  su brigadni general Željko Dvekar te predsjednik i tajnik Udruge veterana 7. gardijska brigada „PUMA“, Robert Puja i Jurica Šare.

Glavna svečanost prigodno se održala u gradu Kninu u koji je 05. kolovoza 1995. godine 7. gardijska brigada „PUMA“ prva ušla kao oslobodilačka postrojba. Oko 100 bivših pripadnika 7. gardijske brigade „PUMA“ i članova Udruge veterana „PUMA“ prisustvovalo je svečanosti u Kninu koja je započela budnicom i polaganjem  vijenaca i paljenjem svijeća kod Spomenika hrvatske pobjede „Oluja 95“.

Vijence su prvi položili obitelji poginulih, umrlih i nestalih branitelja te hrvatski ratni vojni invalidi i predstavnici udruga iz Domovinskog rata predvođeni general pukovnikom Mladenom Markačem. Isto su nakon njih, vijence položili predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović, predsjednik Sabora Gordan Jandroković, premijer Vlade RH Andrej Plenković te Borjana Krišto, zamjenica predsjednika HDZ BiH. Nakon polaganja vijenaca vojni ordinarij mons. Jure Bogdan, predvodio je molitvu za sve poginule branitelje i njihove obitelji.

Svečani program nastavio se potom na nogometnom stadionu „ Dinara „ gdje su se nakon čitanja imena 242 poginulih i 2 nestala hrvatska branitelja u VRO „OLUJA“, okupljenima obratili i visoki dužnosnici.

Također istog dana na nogometnom stadionu Anđelko Herjavec u Varaždinu održana je utakmica između NK Varaždin i GNK Dinama. Na utakmicu je došlo i nekoliko stotina Bad Blue Boysa, a posjet ovoj utakmici iskoristili su da bi obilježili Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja te 27. obljetnicu vojno-redarstvene operacije „Oluja“ posebnom posvetom 7.gardijskoj brigadi, kada su izvjesili zastavu brigade i transparent na kojem je pisalo „ Od zime na Dinari  do prvog barjaka u Kninu. Za slavne „Pume“....

Ovim putem Udruga se zahvaljuje gradu Šibeniku, MO Vrsno, Udruzi Časnički zbor HVO RH - Knin, Bad Blue Boysima, Ministarstvu hrvatskih branitelja i svima koji se s dostojanstvom i ponosom sjećaju naših prijatelja suboraca, koji su ugradili živote u slobodu i neovisnost Republike Hrvatske, te obilježavaju važne trenutke iz novije hrvatske povijesti i Domovinskog rata.

• A1

• A2