TERENSKA NASTAVA KARLOVAC - TURANJ, U SKLOPU PROJEKTA “TRAGOVIMA LOKALNOG I NACIONALNOG IDENTITETA”

 • Published in NOVOSTI

U sklopu projekta "Tragovima lokalnog i nacionalnog identiteta" koji provodimo u suradnji s Drugom gimnazijom Varaždin, nastavili smo s provođenjem terenske nastave. Ovaj put, dana 11. studenoga 2021. godine smo posjetili Karlovac i Turanj.

Terensku nastavu  započeli smo posjetom akvariju "Aquatica". Uz stručno vodstvo, učenici su mogli saznati  mnogo toga o slatkovodnim ribama i bioraznolikosti Hrvatske.

 Nakon akvarija nastavili smo s obilaskom stare jezgre grada Karlovca uz stručno vodstvo. Karlovačka povijest je vrlo bogata, pogotovo vojna, tako da su učenici imali priliku čuti  o osnutku Karlovca, borbi protiv Turaka, razvitku grada i o osobama značajnim za karlovačku i hrvatsku povijest.

Također posjetili smo i Aleju hrvatskih branitelja koja se nalazi uz obalu Korane prema Turnju, a taj dio nekad je bila prva linija obrane grada. Na šetnici posađena su 32 stabla i postavljene 32 piramide s nazivima postrojbi koje su branile grad Karlovac i Karlovačku županiju tijekom Domovinskog rata.  Stablo i piramida s oznakom 7.gardijske brigade "Puma" također se nalazi u Aleji hrvatskih branitelja u spomen na  sudjelovanje 7.gardijske brigade “Puma”  u obrani Karlovačkog područja tijekom 1993. godine.

 Posjetili smo i Turanj i Muzej Domovinskog rata koji se tamo nalazi. Osim razgledavanja vrlo vrijedne zbirke eksponata u muzeju održano je i predavanje o Domovinskom ratu i obrani Karlovca. Učenici su mogli čuti da je Karlovac bio jedan od ključnih ciljeva JNA, jer bi osvajanjem grada JNA  presjekla Hrvatsku na dva dijela. Zahvaljujući hrabroj obrani Karlovčana i branitelja Karlovca to im nije uspjelo.

 

 U sklopu projekta "Tragovima lokalnog i nacionalnog identiteta" u ovom dijelu terenske nastave sudjelovalo je 30 učenika Druge gimnazije Varaždin. Za ovu godinu završili smo s provođenjem terenske nastave, a u sljedećoj godini slijedi nastavak gdje ćemo u sklopu terenskih nastava posjetiti i obraditi dvije cjeline: Lipik - Pakrac i Salona - Split.

 

SEMPER PRIMUS

 

 • 1

  1

 • 10

  10

 • 11

  11

 • 12

  12

 • 13

  13

 • 14

  14

 • 15

  15

 • 16

  16

 • 17

  17

 • 18

  18

 • 2

  2

 • 2021 11 13 Ternas

  2021 11 13 Ternas

 • 3

  3

 • 5

  5

 • 6

  6

 • 7

  7

 • 8

  8

 • 9

  9

  PODACI O UDRUZI

  Udruga veterana 7. Gardijska brigada PUMA

  Harambašićeva 34 42000 Varaždin

  Predsjednik : 095 906 4824

  Tajnik: 095 230 0652

  administrativni tajnik 095 230 0650

  e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

  radno vrijeme pon - pet 08 - 15 sati

   

  UVJETI KORIŠTENJA

  Dokumenti, podaci i informacije objavljeni na web stranici Udruge ne smiju se reproducirati, distribuirati ili na bilo koji način koristiti u komercijalne svrhe bez izričitog pristanka udruge. Dokumenti, podaci i informacije objavljeni na ovoj web stranici mogu se koristiti samo za individualne potrebe korisnika uz poštivanje svih autorskih i vlasničkih prava trećih osoba.