OBILJEŽEN DAN SJEĆANJA NA ŽRTVU VUKOVARA I ŠKABRNJE

Kao i prethodnih godina, Udruga veterana 7. gardijska brigada „PUMA“ organizirala je odlazak autobusom iz Varaždina u Vukovar za članove obitelji poginulih, nestalog i preminulih pripadnika 7. gardijske brigade „Puma“, bivše pripadnike 7. gardijske brigade „Puma“, članove Udruge veterana 7. gardijska brigada „PUMA“ i hrvatske branitelje kako bi sa dužnim poštovanjem odali počast žrtvama na obilježavanju Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.

Tako su, članovi Udruge veterana 7. gardijska brigada „PUMA“ i ove godine, dana 18. studenog nazočili obilježavanju Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje održanom u Vukovaru i Škabrnji.

U sklopu obilježavanja, dana 18. studenog 2023. godine kod Spomen doma hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti u Vukovaru organiziran je doček Ivice Nerera, bivšeg pripadnika 7. gardijske brigade „Puma“, člana Udruge veterana 7. gardijska brigada „PUMA“ i još uvijek djelatne vojne osobe, pripadnika GOMBR-e, 2. oklopno mehanizirane bojne „PUME“  koji je prevalio put od 270 kilometara biciklom iz Varaždina u Vukovar, a sve u povodu obilježavanja Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.

Članovi Udruge veterana 7. gardijska brigada „PUMA“ kod Spomen doma hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti i kod Borovo commerce-a polaganjem cvijeća i paljenjem svijeća odali su počast poginulim i nestalim pripadnicima PU Varaždinske.

Središnja svečanost obilježavanja započela je ispred Nacionalne memorijalne bolnice „Dr. Juraj Njavro“ gdje je održan prigodni program „Vukovar - moj izbor i u dobru i u zlu“ uz nastup klape Hrvatske ratne mornarice „Sveti Juraj“, Najboljih hrvatskih tamburaša i glumca Darka Milasa. Nakon prigodnog programa, formirana je dosad najveća Kolona sjećanja koja je krenula vukovarskim ulicama prema Memorijalnom groblju žrtava Domovinskog rata.

Uz Vukovarce, hrvatske branitelje i njihove obitelji te predstavnike udruga proisteklih iz Domovinskog rata, obilježavanju su nazočili i potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić, predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović, predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković, predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković, potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva Branko Bačić, te ministri Grlić Radman, Vučković, Filipović, Brnjac, Piletić, Beroš i Obuljen Koržinek, uz brojne dužnosnike, pripadnika Hrvatske vojske i MUP-a, predstavnike županija i gradova te građane okupljene u čast Gradu heroja.

Dolaskom Kolone sjećanja na Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata, okupljeni su položili ruže na posljednja počivališta poginulih i preminulih hrvatskih branitelja i civilnih žrtava, a izaslanstva su odala počast žrtvama Vukovara polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća ispred središnjeg spomen-obilježja na Memorijalnom groblju.

Đakovačko-osječki nadbiskup i metropolit monsinjor Đuro Hranić predvodio je molitvu za žrtve Domovinskog rata Grada Vukovara, a svečanu euharistiju za sve poginule, nestale i preminule u Domovinskom ratu predvodio je nadbiskup mons. Giorgio Lingua, apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj.

Svim poginulim i nestalim u agresiji za Vukovar i Škabrnju i u agresiji na Republiku Hrvatsku, neka im je vječna slava i hvala.

• C1

C1