OBILJEŽENA 32. OBLJETNICA „KRVAVOG USKRSA“

 • Published in NOVOSTI

Dana 31. ožujka 2023. godine provedena je druga terenska nastava u sklopu projekta „Tragovima lokalnog i nacionalnog identiteta“ kojeg provodimo u suradnji s Drugom gimnazijom Varaždin.

Terenska nastava provedena je na Plitvičkim jezerima gdje su učenici prisustvovali svečanom obilježavanju 32. obljetnice akcije "Plitvice" u kojoj je život izgubio Josip Jović, 22-godišnji dobrovoljac, Prvi hrvatski redarstvenik, prva žrtva Domovinskog rata, pripadnik Jedinice za posebne namjene MUP-a RH Rakitje. Događaj je to poznat pod nazivom „Krvavi Uskrs“.

Učenicima je organizirano predavanje generala zbora Josipa Lucića, tada zapovjednika specijalne jedinice policije "Rakitje",a kasnije i načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske koji ih je upoznao s detaljima te akcije. General zbora Josip Lucić učenike je upoznao s okolnostima, političkim i ekonomskim, koji su vladali u tadašnjoj državi uoči akcije na Plitvicama, a potom i s vlastitim doživljajima i iskustvima tijekom "Krvavog Uskrsa".

Nakon predavanja generala zbora Lucića sudjelovali smo na službenoj komemoraciji održanoj u plitvičkoj šumi kojem su uz Jovićevu obitelj nazočila i brojna izaslanstva.

Komemoracija je započela polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća podno spomenika. Vijence su položili obitelj Josipa Jovića, pripadnici Udruga sudionika akcije „Plitvice“, brojni uzvanici iz državnog vrha te predstavnici Udruga proisteklih iz Domovinskog rata. Nadalje, učenici Druge gimnazije Varaždin paljenjem svijeća odali su počast Josipu Joviću.

Nakon čitanja povjesnice vezane uz „Krvavi Uskrs“, vojni ordinarij mons. Jure Bogdan predvodio je molitvu za pokojnog Josipa Jovića i za sve poginule i preminule hrvatske branitelje.

U drugom dijelu programa učenici su obišli Nacionalni Park Plitvička jezera i upoznali se s prirodnim ljepotama Republike Hrvatske te s biološkom i geološkom raznolikošću Lijepe Naše.

 

SEMPER PRIMUS

 • A

  A

 • B

  B

 • B1

  B1

 • B2

  B2

 • C

  C

 • C1

  C1

 • C2

  C2

 • C3

  C3

 • C4

  C4

 • C5

  C5

 • D

  D

 • E

  E

 • E1

  E1

 • E2

  E2

  PODACI O UDRUZI

  Udruga veterana 7. Gardijska brigada PUMA

  Harambašićeva 34 42000 Varaždin

  Predsjednik : 095 906 4824

  Tajnik: 095 230 0652

  administrativni tajnik 095 230 0650

  e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

  radno vrijeme pon - pet 08 - 15 sati

   

  UVJETI KORIŠTENJA

  Dokumenti, podaci i informacije objavljeni na web stranici Udruge ne smiju se reproducirati, distribuirati ili na bilo koji način koristiti u komercijalne svrhe bez izričitog pristanka udruge. Dokumenti, podaci i informacije objavljeni na ovoj web stranici mogu se koristiti samo za individualne potrebe korisnika uz poštivanje svih autorskih i vlasničkih prava trećih osoba.