REKONSTRUKCIJA KAPELICE SV. JURJA

Udruga veterana 7. gardijska brigada „PUMA“ započela je 2021. godine s realizacijom projekta " Rekonstrukcija kapelice Sv. Jurja“  te je tijekom 2021. godine u sklopu djelomične rekonstrukcije kapelice Sv. Jurja u vojarni 7. gardijske brigade „Puma“ postavljeno 28 spomen ploča preminulim pripadnicima 5. bojne 1. A brigade „Tigrovi“ i 7. gardijske brigade „Puma“ koje su financirane projektom  Ministarstva hrvatskih branitelja.

Zbog postavljanja ploča trebalo je ukloniti postojeći Križni put, pa je izrađen Križni put u obliku vitraja na prozorima kapelice. Zamijenjeno je 14 postojećih prozora i stavljeni su novi prozori sa slikama Križnog puta. Ujedno su i zamijenjena 2 stakla u boji iznad ulaznih vrata u kapelici Sv. Jurja, te je kapelica u potpunosti izvana očišćena i promijenjena su rasvjetna tijela u kapelici.

Zamjena stakala i prikaz Križnog puta financirani su sredstvima Udruge veterana 7. gardijske brigade „PUMA“, tj. iz članarina članova.

Nadalje, u 2022. godini nastavila se rekonstrukcija te je do 30. obljetnice osnutka 7. gardijske brigade „Puma“ završena kompletna rekonstrukcija i izmjena dotrajalih drvenih dijelova ulaznih vrata, a ujedno je postavljena nova nadstrešnica nad ulazom u kapelicu.  U 2023. godini, najkasnije do 23. travnja i održavanja sv. Mise povodom blagdana Svetog Jurja, zaštitnika policije, vojske i 7. gardijske brigade „PUMA“ u planu je demontaža postojećih ploča s portretima poginulih pripadnika, uređenje unutrašnjosti kapelice te ponovno postavljanje ploča s portretima poginulih pripadnika prema datumu pogibije. Osim toga, postavit će se nove kamene ploče podesta dimenzija 8 x 4 metara izrađene od kaljenog granita Rosa porino debljine 2 cm sa novom rampom za invalide na ulazu u kapelicu, a ujedno će se riješiti i problem odvodnje oborinskih voda ukopavanjem pod zemlju te stavljanjem nove drenaže kako bi se prilikom padalina izbjeglo zadržavanje vode na površini kod same kapelice.

Navedene aktivnosti financirane su kroz projekt Ministarstva hrvatskih branitelja.

• C1

C1