Obilježena 30. obljetnica osnutka 7. gardijske brigade „PUMA“

 • Published in NOVOSTI

Svečano obilježavanje 30. obljetnice osnutka 7. gardijske brigade „PUMA“ započelo je u srijedu, 21. prosinca 2022. godine, polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća za sve poginule i nestalog pripadnika 7. gardijske brigade „PUMA“ i pripadnike 5. bojne 1.“A“ brigade „Tigrovi“ kod spomen-obilježja u Vinici. Vijence su položili i zapali svijeće članovi Udruge veterana 7. gardijska brigada „PUMA“, članovi Udruge „Tigrovi“ podružnica Varaždin, članovi UDVDR Klub Vinica, 2. OMB „PUME“ i izaslanik načelnika dr. sc. Branimira Štimca, prof. Ivan Krajcer. Ovaj program nastavljen je kod spomenika zahvalnosti hrvatskim braniteljima kraj Crkve sv. Marka u Marčanu, a zatim su se nazočni uputili do spomenika prvom hrvatskom predsjedniku, dr. Franji Tuđmanu gdje je uslijedila molitva koju je predvodio prečasni Valent Posavec.

 

U četvrtak, 22. prosinca 2022. godine u Parku 7. gardijske brigade Hrvatske vojske „PUMA“, održan je sat povijesti za učenike osnovnih škola. Na satu povijesti sudjelovalo je ukupno devedesetak učenika iz osnovnih škola s područja Grada Varaždina zajedno sa svojim profesorima i pripadnicima 2. OMB „PUME“. Za sve prisutne Udruga je pripremila razne vrste klipića, tople napitke, slatkiše i mandarine. Predavanje o ratnom putu brigade održao je tajnik Udruge Jurica Šare.

 

Program obilježavanja glavnog dana 23.12. 2022. godine započeo je u Vojarni 7. gardijske brigade „PUMA“ gdje su u kapelici sv. Jurja položeni vijenci i zapaljene svijeće za sve poginule, nestalog i preminule pripadnike 7. gardijske brigade.Vijence su položili: Udruga veterana 7. gardijska brigada „PUMA“ i obitelji poginulih, predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović, izaslanik predsjednika sabora RH Gordana Jandrokovića, saborski zastupnik Damir Habijan, izaslasnik predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, ministar hrvatskih branitelja i potpredsjednik vlade RH Tomo Medved te izaslanik ministra obrane Maria Banožića, državni tajnik Zdravko Jakop. Zajednički vijenac županija RH položio je župan Varaždinske županije, Anđelko Stričak, dok je zajednički vijenac gradova RH položio gradonačelnik Grada Varaždina Neven Bosilj i predsjednica Gradskog vijeća Zdravka Grđan zajedno s prisutnim gradonačelnicima, a zajednički vijenac općina Republike Hrvatske položio je načelnik općine Vidovec, Bruno Hranić sa prisutnim načelnicima. Također, vijenac su položili i Zbor Udruga veterana hrvatskih gardijskih postrojbi, a svijeće su zapalili mnogi predstavnici Udruga proisteklih iz Domovinskog rata. Vrhunac polaganja odavanja počasti uslijedio je kada su učenici 2. Gimnazije Varaždin, njih 60, s profesorima povijesti Markom Roguljom i Nikolom Slunjski te ravnateljicom 2. gimnazije Varaždin, Zdravkom Grđan, položili ruže u kapelici Sv. Jurja za sve poginule,  preminule i nestalog pripadnika 7. gardijske brigade "Puma".

 

Obilježavanje 30. obljetnice osnutka 7. gardijske brigade „Puma“ nastavljeno je služenjem mise u 11:00 u crkvi sv. Nikole u Varaždinu, koju je predvodio vojni ordinarij msgr. Jure Bogdan uz  koncelebraciju varaždinskog biskupa msgr. Bože Radoša, župnika Župe sv. Nikole u Varaždinu vlč. Stjepana Najmana, kapelana Župe sv. Nikole vlč. Marinka Prsteca, policijskih kapelana vlč. Ivice Horvata, Ozrena Bizeka i Vjekoslava Vidačeka. Na svetoj misi sudjelovali su predstavnici Hrvatskog sabora i Vlade RH, zapovjednici Hrvatske vojske, predstavnici policije, županijske i gradske vlasti, pripadnici 2. oklopno-mehanizirane bojne „Pume“, hrvatski branitelji - pripadnici 7. gardijske brigade „Puma“ zajedno sa predsjednikom Udruge veterana 7. gardijske brigade PUMA Robertom Pujom, njihove obitelji i obitelji poginulih i preminulih branitelja, članovi raznih kulturnih i drugih ustanova, i drugi vjernici. Liturgijsko pjevanje predvodila je klapa HRM „Sveti Juraj“. U sklopu obilježavanja 30. obljetnice osnutka dana 18. prosinca 2022. godine u Varaždinskoj biskupiji koja obuhvaća područje Varaždinske i Međimurske županije, veći dio Podravine te sjeverni dio Hrvatskoj Zagorja održane se župne mise s nakanama za 91 poginulog, preminule i 1 nestalog pripadnika 7. gardijske brigade „PUMA“.

 

Nakon svete mise održana je svečana akademija u Hrvatskom narodnom kazalištu. Svečanoj akademiji nazočio je i predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović, a uz njega pozdravnim govorima obratili su se predsjednik Udruge veterana 7. gardijske brigade “PUMA” Robert Puja, gradonačelnik Grada Varaždina Neven Bosilj, župan Varaždinske županije Anđelko Stričak, potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar hrvatskih branitelja, izaslanik predsjednika Vlade RH Tomo Medved te saborski zastupnik i izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Damir Habijan. Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović poručio je kako je Hrvatsku obranilo malo dobrih ljudi, među njima i „Pume“ te da je naša moralna obaveza da ih sačuvamo od jeze ništavila i zaborava. Župan Varaždinske županije Anđelko Stričak poručio je kako je ovo prilika da se prisjete svih uspomena, svih poginulih i preminulih te razdoblja ranih devedesetih godina, a gradonačelnik Neven Bosilj naglasio je kako je 7. gardijska brigada „Puma“ simbol obrane i oslobođenja čitave Republike Hrvatske, ponos grada Varaždina u Domovinskom ratu, primjer kako raditi i pomagati svojoj zajednici u miru. Osvrnuvši se na geslo „Puma” koje glasi „Semper primus”, odnosno „Uvijek prvi”, saborski zastupnik Damir Habijan, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića rekao je kako su to riječi koje na najbolji, najjednostavniji i najplastičniji način opisuju djelovanje i ratni put 7. gardijske brigade, kako u ratu, tako i u miru. Ministar hrvatskih branitelja i potpredsjednik vlade Republike Hrvatske, Tomo Medved istaknuo je da su Pume pokazale kako je veliko hrvatsko srce i ljubav prema Domovini jača od svega te da je našoj generaciji pripala povijesna uloga koju smo dostojanstveno i časno ispunili.

 

Po završetku svečane akademije za sve goste, uzvanike, članove Udruge, bivše pripadnike 7. gardijske brigade „PUMA“, Udruge proistekle iz Domovinskog rata upriličeno je druženje i domjenak  u prostorijama Hrvatskog narodnog kazališta Varaždin.

 

Kruna obilježavanja 30. obljetnice osnutka 7. gardijske brigade „Puma“ bilo je puštanje 92 lampiona u spomen na 91 poginulog i jednog nestalog pripadnika 7. gardijske brigade „Puma“ i paljenje 30 baklji povodom 30. obljetnice osnutka brigade na kazališnom trgu u Varaždinu.

 

Ovim putem Udruga se najiskrenije zahvaljuje svim članovima Udruge veterana 7. gardijska brigada „PUMA“ koji su pomogli bilo aktivno, riječima potpore, dolaskom ili na bilo koji drugi način te svima koji su pomogli u pripremi i provedbi obilježavanja 30. obljetnice osnutka 7. gardijske brigade „PUMA: Ministarstvu obrane, 2. OMB „PUME“, gardijskoj brigadi „GOMBRE“ Ministarstvu hrvatskih branitelja, Varaždinskoj županiji i Gradu Varaždinu, Vojnom oridanriju, Varaždinskoj biskupiji, tvrtkama JANAF d.o.o., Pelagos-net farma d.o.o., Parkovi d.o.o., cvjećara Lotusov cvijet i Hotel Turist, dječjem zboru Glazbene škole Varaždin pod vodstvom profesorice Rosane Cepanec Dugandžić, Klapi HRM „Sveti Juraj“, Draženu Popijaću-Pupiju te medijima koji su popratili obilježavanje 30. obljetnice osnutka.  

 

SEMPER PRIMUS

 • A

  A

 • A1

  A1

 • A2

  A2

 • A3

  A3

 • A4

  A4

 • A5

  A5

 • A6

  A6

 • A7

  A7

 • B2

  B2

 • B4

  B4

 • C

  C

 • C2

  C2

 • C3

  C3

 • C5

  C5

 • C6

  C6

 • D

  D

 • D1

  D1

 • D2

  D2

 • D3

  D3

 • D4

  D4

 • D6

  D6

 • D7

  D7

 • D8

  D8

 • D9

  D9

 • E1

  E1

 • E2

  E2

 • E3

  E3

 • E4

  E4

 • E5

  E5

 • E7

  E7

 • E8

  E8

 • F

  F

 • F1

  F1

 • F2

  F2

 • F5

  F5

 • M

  M

 • M1

  M1

 • M6

  M6

 • M7

  M7

 • M8

  M8

 • N

  N

 • N1

  N1

 • N2

  N2

 • N3

  N3

 • N4

  N4

 • N5

  N5

 • N6

  N6

 • N7

  N7

 • N8

  N8

 • N9

  N9

 • O

  O

 • O1

  O1

 • O2

  O2

 • O3

  O3

 • O5

  O5

 • O6

  O6

 • O7

  O7

 • O8

  O8

 • O9

  O9

 • P

  P

  PODACI O UDRUZI

  Udruga veterana 7. Gardijska brigada PUMA

  Harambašićeva 34 42000 Varaždin

  Predsjednik : 095 906 4824

  Tajnik: 095 230 0652

  administrativni tajnik 095 230 0650

  e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

  radno vrijeme pon - pet 08 - 15 sati

   

  UVJETI KORIŠTENJA

  Dokumenti, podaci i informacije objavljeni na web stranici Udruge ne smiju se reproducirati, distribuirati ili na bilo koji način koristiti u komercijalne svrhe bez izričitog pristanka udruge. Dokumenti, podaci i informacije objavljeni na ovoj web stranici mogu se koristiti samo za individualne potrebe korisnika uz poštivanje svih autorskih i vlasničkih prava trećih osoba.