Obilježene 31. obljetnice osnutka 4. gardijske brigade „ Pauci“ i 3. gardijske brigade „Kune“

Predstavnici Udruge veterana 7. gardijska brigada „PUMA“ sudjelovali su dana 28. i 29. travnja 2022. godine na obilježavanju 31. obljetnice osnutka 4. gardijske brigade „Pauci“ u Splitu i 3. gardijske brigade „Kune“ u Vukovaru.

U okviru obilježavanja 31. obljetnice 4. gardijske brigade, dana 28. travnja 2022. godine u Splitu u Spomen kapelici "Sveti Križ" Dračevac, vijence su položili i zapalili svijeće predsjednik RH Zoran Milanović i predsjednik Vlade RH Andrej Plenković te Udruga roditelja poginulih i nestalih hrvatskih branitelja, Udruga udovica i djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja s Udrugom veterana 4. gardijske brigade i ostale udruge poistekle iz Domovinskog rata. Nakon svete mise, koju je predvodio  generalni vikar splitsko-makarske nadbiskupije Miroslav Vidović, u pratnji nekoliko svećenika među kojima su bili i vojni kapelani fra Bože Ančić i don Branimir Projić,  program se nastavio sa svečanom akademijom na tvrđavi Klis uz sudjelovanje predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanoviča i premijera Andreja Plenkovića, generala zbora Mirka Šundova, uz glazbeni nastup orkestra Hrvatske ratne mornarice i klape HRM „Sv. Juraj“.

Nadalje, dana 29 travnja 2022. godine u Vukovaru u okviru obilježavanja 31. obljetnice 3. gardijske brigade „Kune“ za poginule i nestale pripadnike „Kuna“ na Spomen obilježju na Memorijalnom groblju u Vukovaru brojna izaslanstva su položila vijence i zapalili svijeće. U Crkvi sv. Filipa i Jakova održano je misno slavlje koje je predvodio vojni kapelan vlč. Vladislav Mandura te je održana svečana akademija u Vukovaru.

Obilježavanju su nazočili izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenkovića ministar obrane Mario Banožić, glavni savjetnik ministra obrane general-bojnik Željko Živanović, zamjenik načelnika Glavnog stožera OSRH general-pukovnik Siniša Jurković, zapovjednik Hrvatske kopnene vojske general-pukovnik Boris Šerić, zapovjednik Gardijsko oklopno-mehanizirane brigade brigadni general Mijo Validžić, zapovjednik Zapovjedništva za obuku i doktrinu “Fran Krsto Frankopan” brigadni general Željko Ljubas, državni tajnik u Ministarstvu hrvatskih branitelja Špiro Janović, ratni zapovjednici 3. gardijske brigade, obitelji poginulih i nestalih hrvatskih branitelja te predstavnici udruga proizašlih iz Domovinskog rata i drugi.

Ovim putem zahvaljujemo domaćinima na srdačnom gostoprimstvu te im čestitamo 31. obljetnicu osnutka brigada!

• A1

• A2