"Tragovima lokalnog i nacionalnog identiteta“- Lipik i Pakrac

Udruga veterana 7. gardijska brigada „PUMA“ u sklopu projekta "Tragovima lokalnog i nacionalnog identiteta" koji provodimo u suradnji s Drugom gimnazijom Varaždin, nastavila je s provođenjem terenske nastave. Ovaj put, dana 25. travnja 2022. godine smo posjetili Lipik i Pakrac.

Projekt "Tragovima lokalnog i nacionalnog identiteta je zamišljen kao sinergija terenske nastave, nastave u učionici, predavanja stručnjaka i gostiju te samostalnog istraživanja učenika o određenim temama. Cilj projekta je učenje o nacionalnoj povijesti kroz lokalnu povijest i doprinos lokalnih ljudi nacionalnoj povijesti. Zbog toga smo u ovoj terenskoj nastavi surađivali s Udrugom pripadnika 104. brigade ZNG- e koja je jedan dio svojeg ratnog puta provela na ratištima Lipika i Pakraca. Pripadnici 104. brigade ZNG- e bili su s područja Varaždinske županije, a kroz brigadu je tijekom rata prošlo oko 12 000 pripadnika.

Terensku nastavu smo započeli posjetom ergeli lipicanera u Lipiku. Uz stručno vodstvo zaposlenika ergele, učenici su doznali zanimljive informacije o lipicanerima i ergeli koja je najviše stradala u Domovinskom ratu. Ergela je bila sasvim uništena, a konji odvedeni u Srbiju i tek 2007. godine vraćeni natrag u Lipik.

Nakon toga smo u Lipiku posjetili spomenik poginulim pripadnicima 104. brigade ZNG- e  i zapalili svijeće. Kraj spomenika održali smo kratko predavanje o situaciji u Lipiku 1991. godine, posebno o trenutku kad 104. brigada dolazi na to ratište i o značaju Pakračko-lipičkog ratišta za obranu Republike Hrvatske. Predavanje je održao umirovljeni brigadir Božidar Lujanac iz Pakraca, u to vrijeme pripadnik 76. Pakračkog samostalnog bataljuna. Nakon spomenika poginulim braniteljima, posjetili smo i obližnji Most branitelja Varaždinske županije gdje je predsjednik Udruge pripadnika 104. brigade ZNG- e, Tihomir Hozmec održao kratko predavanje o ratnom putu 104. brigade ZNG- e na lipičkom ratištu.

Učenici su zapalili svijeće na spomeniku poginulim braniteljima Lipika koji se nalazi u središtu Lipika, a zatim smo nastavili prema Pakracu. Tijekom putovanja do Pakraca prošli smo uz nekadašnju prvu crtu bojišnice i zapalili svijeće na spomen obilježjima u Kukuljevcu i Zukvama. Kraj svakog spomenika su nekadašnji pripadnici 104. brigade ZNG- e, Tihomir Hozmec i Marijan Huzjak, ispričali događaje koji su se na tim lokacijama ili u blizini odigrali te na koji način su poginuli vojnici 104. brigade ZNG- e.

Tijekom posjete Pakracu, obišli smo Pakračko groblje i spomenike poginulim braniteljima u Pakracu i Gavrinici. Posjetili smo i Gradski muzej u Pakracu, kao i Muzej vojne i ratne povijesti. Za kraj smo posjetili izletište Omanovac na kojem su se za vrijeme Domovinskog rata nalazili položaji srpskih postrojbi gdje su učenici mogli vidjeti u kakvom su se povoljnom i dominantnom položaju nalazile srpske postrojbe u odnosu na položaje 104. brigade ZNG- e.

Učenici su upoznati s poviješću grada Pakraca, posebice s početkom Domovinskog rata i doprinosom hrvatskih branitelja s područja Varaždinske županije koji su sudjelovali u obrani Pakraca i Republike Hrvatske.

Na terenskoj nastavi sudjelovalo je 52 učenika Druge gimnazije Varaždin od 1. do 3. razreda. Posebno se zahvaljujemo ravnateljici Druge gimnazije Varaždin, Zdravki Grđan i profesorima Marku Rogulji i Nikoli Slunjskom na dugogodišnjoj suradnji na ovom projektu. Kao organizator terenske nastave, Udruga veterana 7. gardijska brigada "PUMA"  zahvaljuje se Udruzi pripadnika 104. brigade ZNG-e, njihovom predsjedniku Tihomiru Hozmecu i Marijanu Huzjaku, Božidaru Lujancu, branitelju iz Pakraca, ravnateljici Muzeja grada Pakraca Jeleni Hihlik te ravnatelju Muzeja vojne i ratne povijesti Mariu Tušeku.