Obilježen Dan pobjede i domovinske zahvalnosti, Dan hrvatskih branitelja i 26. obljetnica vojno-redarstvene operacije „Oluja“

Veterani 7. gardijske brigade „PUMA“ i ove su godine diljem Republike Hrvatske dostojanstveno obilježili Dan pobjede i domovinske zahvalnosti, Dan hrvatskih branitelja i 26. obljetnicu vojno-redarstvene operacije „Oluja“.

Članovi Udruge i bivši pripadnici brigade prisustvovali su proslavama u Varaždinskim Toplicama, Svibovcu Topličkom,  Lepoglavi, Goričanu, Koprivnici, Bjelovaru, Krapini i šire.

Svečanost obilježavanja 26. godišnjice VRO ''Oluja'' održala se 03. kolovoza u Vrsnom kod Šibenika gdje je, uz prigodni program,  odigrana revijalna malonogometna utakmica između bivših pripadnika 7. gardijske brigade „Puma“ i 113. brigade HV.

Svečano obilježavanje Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, Dana hrvatskih branitelja i 26. obljetnice VRO „Oluja“ nastavilo se 04. kolovoza polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na centralnim grobljima diljem Lijepe naše, pa tako i u Varaždinu na Varaždinskom groblju kod Križa branitelja. Nakon toga župan Varaždinske županije Anđelko Stričak priredio je prijem u atriju županijske palače za ratne zapovjednike postrojbi koje su imale sjedište u Varaždinu. Paralelno s prijemom kod župana, izaslanstvo Udruge veterana 7. gardijska brigada „PUMA“ i zapovjednik 2. OMB „Pume“, bojnik Stjepan Jalžabetić, zapalili su svijeće i položili vijenac  poginulim, nestalom i preminulim pripadnicima 7. gardijske brigade „Puma“ u spomen kapelici Sv. Jurja u varaždinskoj vojarni 7. gardijska brigada „Pume“.

Posebnost ovogodišnje 26. obljetnice VRO „Oluja“ bilo je prigodno bicikliranje Ivice Nerera, bivšeg pripadnika 7. gardijske brigade „Puma“, člana Udruge veterana „PUMA“ i  pripadnika 2. OMB „Pume“,  od Varaždina do Knina u tri etape od 3. - 5. kolovoza 2021. godine. Ivica Nerer je na svojem putovanju dugom 390 km biciklirao pod sloganom „Kad krenemo gorit će i nebo i zemlja“!

Unatoč kiši, veliki broj ljudi okupio se u 7,30 sati na ulazu u Knin, u našoj ulici, 7. gardijske brigade „Puma“, gdje smo dočekali našeg Ivicu.

Glavna svečanost prigodno se održala u gradu Kninu u koji je 05. kolovoza 1995. godine 7. gardijska brigada „PUMA“ prva ušla kao oslobodilačka postrojba. Oko 70 bivših pripadnika 7. gardijske brigade „PUMA“ i članova Udruge veterana „PUMA“ prisustvovalo je svečanosti u Kninu koja je započela budnicom, moto defileom i polaganjem  vijenaca i paljenjem svijeća kod Spomenika hrvatske pobjede „Oluja 95“, nakon čega je molitvu predvodio vojni ordinarij biskup Jure Bogdan. Nastavilo se centralnom svečanošću na stadionu NK „Dinara“, gdje se video zidom pratilo podizanje Hrvatske zastave na Kninskoj tvrđavi, čitanjem imena 239 poginulih i 2 nestala branitelja u VRO „Oluja“, te prigodnim govorima.

Ovim putem Udruga zahvaljuje svima koji se s dostojanstvom i ponosom sjećaju naših prijatelja suboraca, koji su ugradili živote u slobodu i neovisnost Republike Hrvatske, te obilježavaju važne trenutke iz novije Hrvatske povijesti i Domovinskog rata.

2021 06 08 Danpobvz

AGroblje 2