OBILJEŽENA 32. OBLJETNICA DANA OBRANE GRADA LIVNA

Predstavnici Udruge veterana 7. gardijska brigada „PUMA“, dana 13. travnja 2024. godine nazočili su obilježavanju obljetnice dana obrane grada Livna koja se je održala na bivšem sektoru Korićina.

Obilježavanje je započelo Svetom misom u crkvi sv. Stjepana Mučenika u Priluci nakon čega je uslijedilo polaganje vijenaca i paljenje svijeća obitelji poginulih, suboraca i Udruga proisteklih iz Domovinskog rata kod spomen obilježja na Korićini.

Dana 13. travnja 1992. napadom srpskih snaga na planinski prijevoj Korićinu između Livna i Glamoča započela je bitka za Livno. Cilj srpskog napada bio je ovladati Livnom i spojiti se sa snagama u dolini Neretve. Ostvarenje tih planova dovelo bi u vrlo tešku situaciju cijelu Dalmaciju i grad Split. To bi dovelo u gotovo bezizlaznu situaciju i Hrvate Hercegovine i središnje Bosne koji bi se našli potpuno odsječeni od matičnog naroda prepušteni brutalnosti srpske vojske. Uloga livanjske bojišnice u proljeće 1992. bila je od strateške važnosti jer su na tom području hrvatske snage (lokalni dobrovoljci okupljeni u HVO-u i HOS-u) uspjele zaustaviti snažan napad velikosrpskih snaga te obraniti Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu. Nakon poraza na livanjskoj bojišnici i u dolini Neretve, Srbi mijenjaju svoje planove i okreću se Bosanskoj Posavini s idejom povezivanja prostora od Drine preko Posavine sve do Banje Luke i okupiranih hrvatskih područja.

Predstavnici Udruge ujedno su iskoristili priliku za obilazak nekadašnje prve linije u Livanjskom polju, Rujani, Ninkovići, Crni Lug, Bosansko Grahovo.... gdje smo na nekim od spomenika poginulim pripadnicima HV-e i HVO-a zapalili svijeće i odali počast.

Ovim putem od srca zahvaljujemo se našim prijateljima i domaćinima iz Braniteljske udruge „Sektor Korićina“ i „Sektor Rujani“ te gradonačelniku grada Livna Darku Čondriću na pozivu i gostoprimstvu.

• A1

• A2