OBILJEŽENA 32. OBLJETNICA STRADAVANJA RATNIH PRIPADNIKA SPECIJALNE JEDINICE POLICIJE PU VARAŽDINSKE „RODA“

Predstavnici Udruge veterana 7. gardijska brigada „PUMA“ dana 09. studenog 2023. godine nazočili su obilježavanju 32. obljetnice stradavanja ratnih pripadnika Specijalne jedinice policije PU Varaždinske „RODA“ u akciji „Vihor“.

Akcija koja je trebala dati tračak nade iscrpljenim braniteljima Vukovara, bila je pomno planirana i prema svim pokazateljima trebala je biti obavljena bez većih poteškoća i žrtava, u samom početku bila je osuđena na propast. Naime, po ulasku policajaca u Karadžićevo, koje su do tada branile neznatne snage JNA, policajce su dočekale mnogobrojne srpske snage, ojačane tenkovima, topništvom i teškim strojnicama. U jutarnjim satima 9. studenog 1991. godine u takvoj neravnopravnoj borbi smrtno su stradali pripadnici SJP varaždinske „Roda“ Mladen Kasun, Zvonko Kardoš, Branko Kos, Željko Pongrac dok je Vlado Štampar nestao. 28 pripadnika „Roda“ tada je ranjeno, a Slavko Štrlek završio je u zarobljeništvu odakle je pušten nakon sedam mjeseci provedenih u koncentracijskom logoru.

Obilježavanje 32. obljetnice stradavanja ratnih pripadnika Specijalne jedinice policije PU Varaždinske „RODA“ u akciji „Vihor“ započelo je polaganjem vijenaca na spomeniku pored Lovačkog doma u Jarmini, a počast poginulima odali su članovi obitelji poginulih pripadnika Specijalne jedinice policije „Roda“, bivši pripadnici Specijalne jedinice policije „Roda“, izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda - ravnatelj Uprave za savjetodavnu, psihosocijalnu i zdravstvenu pomoć Dinko Tandara, izaslanik ministra unutarnjih poslova Davora Božinovića - savjetnik ministra Josip Mihaljević, načelnik PU vukovarsko-srijemske Ante Zovak, zamjenik načelnika PU varaždinske Dalibor Božić, voditelj Službe za javni red i sigurnost PU Međimurske Nenad Plevnjak, predstavnici jedinica lokalne i regionalne samouprave te predstavnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata.

Obilježavanje je nastavljeno održavanjem Svete mise zadušnice u Crkvi sv. Vendelina u Jarmini koju je predvodio vlč. Antun Farkaš, a potom je uslijedio obilazak Doma hrvatskih branitelja Jarmina te spomen sobe Sjećanja na Domovinski rat.

Neka im je vječna slava i hvala!

• C1

C1