SVEČANO OTKRIVEN „SPOMENIK DOMOVINI“ NA PREDJELU OŠJAK NA DINARI

 • Published in NOVOSTI

U organizaciji Udruge veterana 7. gardijska brigada „PUMA“, Planinarske udruge Dinaridi, Hrvatske gorske službe spašavanja Split i Općine Kijevo dana 04. kolovoza 2019. godine na predjelu Ošjak na Dinari održano je svečano otkrivanje spomenika „Spomenik Domovini“. Otkrivanje spomenika bilo je dio službenog programa obilježavanja Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, Dana hrvatskih branitelja i 24. obljetnice VRO „Oluja“  

Spomenik je otkrilo četvero djece poginulih hrvatskih branitelja u nazočnosti izaslanika predsjednice i vrhovne zapovjednice Oružanih snaga RH Ante Deura, izaslanika predsjednika Hrvatskog sabora Anđelka Stričaka, potpredsjednika Vlade i ministra obrane Damira Krstičevića, ministra uprave Ivana Malenice, državnih tajnika Zdravka Jakopa, Josipe Rimac i Ivana Vukića, načelnika Glavnog stožera OSRH generala zbora Mirka Šundova i vojnog vrha uz predstavnike braniteljskih udruga te lokalnih i civilnih vlasti. Svečanom otkrivanju prisustvovali su i zamjenik varaždinskog gradonačelnika Zlatan Avar, generali Željko Dvekar i Stjepan Adanić, predsjednik koordinacije braniteljskih udruga Varaždinske županije Ivo Loborec, predsjednik USJP Roda Goran Mihalić i predsjednik Udruge veterana 7. gardijska brigada „Puma“ Robert Puja.

Svečanost otkrivanja spomenika započela je himnom Republike Hrvatske i minutom šutnje za sve poginule, umrle i nestale hrvatske branitelje nakon čega su predstavljeni autor spomenika i sam spomenik, a potom su se nazočnima obratili uzvanici gđa. Lidija Slavić, načelnica općine Kijevo, g. Anđelko Stričak, zastupnik u Hrvatskom saboru, izaslanik Predsjednika Hrvatskog sabora, g. Damir Krstičević, potpredsjednik Vlade i ministar obrane – izaslanik Predsjednika Vlade i g. Ante Deur, izaslanik predsjednice Republike Hrvatske i vrhovne zapovjednice Oružanih snaga RH.

Spomenik je blagoslovio generalni vikar Vojnog ordinarijata don Marko Medo, a potom je Ante Nadomir Tadić Šutra, umirovljeni časnik hrvatske vojske, održao krasnoslov (recital) „Stina pradidova“.

Nakon otkrivanja spomenika upriličeno je prigodno druženje i ručak uzvanika i gostiju.

Spomenik se nalazi na 1.656 metara nadmorske visine pored planinarskog skloništa koje nosi ime po prerano preminulom hrvatskom branitelju Dragi Grubaču. Autor spomenika „Spomenik Domovini“ je Antun Vuko. Postolje spomenika napravljeno je od kamena koji se nalazi okolo spomenika na Dinari. Spomenik se sastoji od dva komada kamena dolita nepravilnih oblika uzetih iz prirode koji stoje jedan pored drugog. Na manjem je utkana hrvatska šahovnica u vidu kamenih crvenih kockica nepravilnog oblika i rasporeda koje simboliziraju jednu burnu fazu prošlosti Republike Hrvatske, Domovinski rat. Drugi dio spomenika je veća kamena nepravilna gromada dolita na kojem su isklesani stihovi Silvija Strahimira Kranjčevića, ulomak iz pjesme „Moj dom“:
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!

Udruga veterana 7. gardijska brigada „PUMA“ ovim putem zahvaljuje Planinarskoj udruzi Dinaridi, Hrvatskoj gorskoj službi spašavanja Split, Općini Kijevo, Hrvatskoj kopnenoj vojsci, Hrvatskom ratnom zrakoplovstvu i svima koji su pomogli i sudjelovali u otkrivanju spomenika „Spomenik Domovini“.

 

 • 2019 08 06 Otkrspom

  2019 08 06 Otkrspom

 • Sp14

  Sp14

 • Sp16

  Sp16

 • Sp17

  Sp17

 • Sp18

  Sp18

 • Sp19

  Sp19

 • Sp20

  Sp20

 • Sp25

  Sp25

 • Sp27

  Sp27

 • Sp29

  Sp29

 • Sp32

  Sp32

 • Sp38

  Sp38

  PODACI O UDRUZI

  Udruga veterana 7. Gardijska brigada PUMA

  Harambašićeva 34 Varaždin

  Tel : 042 230 065

  Mob : 095 906 4824

  administrativni tajnik 095 230 0650

  e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

   

  UVJETI KORIŠTENJA

  Dokumenti, podaci i informacije objavljeni na web stranici Udruge ne smiju se reproducirati, distribuirati ili na bilo koji način koristiti u komercijalne svrhe bez izričitog pristanka udruge. Dokumenti, podaci i informacije objavljeni na ovoj web stranici mogu se koristiti samo za individualne potrebe korisnika uz poštivanje svih autorskih i vlasničkih prava trećih osoba.