Operacija Skok 1, 7.travanj 1995.godine

15.ožujka 1995.godine 7.gardijska brigada „Puma“ preuzela je položaje od 4.gardijske brigade:  Male Poljanice- Jankovo brdo tt 1780(trigonometrijska točka)-Budim- Velika Pištala – Poljanice- Kurjaj- Crni Bunari- selo Ninkovići- selo Rosići.

06.travnja 1995. Godine postrojbe 7.gardijske brigade „Puma“ (2.pješačka bojna i 3.pješačka bojna) i126.brigade hrvatske vojske stavljene su stanje spremnosti i čekale su zapovijed za početak  napadnih djelovanja u jednodnevnoj operaciji Skok1 koja je imala za cilj stvoriti povoljne uvjete na planini Dinari zauzimanjem dominantnih vrhova, te ovladati prostorom i uspostaviti neposredni vatreni nadzor nad prostorom sela Uništa i Grkovaca.

Za glavne snage napadnog djelovanja određena je 2.pješačka bojna 7.gardijske brigade „Puma“ i to za napad smjerom: Velika Duvjakuša tt1710 – Velika Glavica i Zeleno brdo tt1783 – Razvala.

U prvoj fazi napada trebalo je staviti pod kontrolu i ovladati objektima: Škrapin vrh tt1713 - Zeleno brdo tt1783- Trt tt1696 – okrugla glavica tt1627 – Gola glavica tt1677, a u drugoj fazi objektima: Bunjevačko brdo tt1849 – Marino Brdo tt1789 – Veliki Bat tt1854 – Jančiji vrh tt1790 – Lišanjski vrh tt1794 – Slime tt1765- Klečar tt1765.

Na pomoćnom smjeru napada 3.pješačka bojna 7.gardijske brigade „Puma“ ima zadaću ovladati područjem i objektima: Jakelića dolac – tt1430 – Orlovača – Velika glavica – tt 1450 .

Operacija počinje 7.travnja 1995.godine ujutro iznenadnim napadom na neprijateljske položaje u kojem je 2.pješačka bojna 7.gardijske brigade „Puma“ bez poteškoća ovladala područjem i objektima bliže zadaće.

Do kraja dana snage 7.gardijske brigade „Puma“ 2.pješačka bojna i 3.pješačka bojna izvršile su postavljenu zadaću i u večernjim satima ovladale prostorom i objektima i to Bunjevačko brdo tt1849 – Marino Brdo tt1789 – Veliki Bat tt1854 – Jančiji vrh tt1790 – Lišanjski vrh tt1794 – Slime tt1765- Klečar tt1765 – Jakelića dolac – Velika glavica.

Neprijatelj je pokušao vratiti izgubljene položaje, te je topništvom djelovao po položajima iz područja sela Cetina u Republici Hrvatskoj.

Po zauzimanju zadanih pozicija pristupilo se utvrđivanju i inženjerijskom uređenju položaja te izradi zaklona za ljude i tehniku. Neprijatelj više nije pokušavao napade većih razmjera ali je i dalje otvarao topničku vatru te je ubacivanjem manjih izvidničko – diverzantskih skupina pokušao destabilizirati uspostavljenu crtu obrane što mu nije uspijevalo.

Najbitniji rezultat operacije Skok1 je stvaranje povoljnih uvjeta za daljnje akcije i sigurnosti za hrvatske snage na Dinari i Livanjskom polju, te je stavljen velik prostor pod vatreni nadzor našeg topništva.

U provođenju operacije Skok1 snage 7.gardijske brigade „Puma“ 2.pješačka bojna i 3.pješačka bojna nisu imale gubitaka, ali treba izreći zahvalu pripadnicima navedenih bojni koji su po izrazitom teškom i zahtjevnom terenu i velikoj hladnoći uz velike ljudske napore u zadanom vremenu u potpunosti izvršili postavljenu zadaću na ponos svim pripadnicima 7.gardijske brigade „Puma“ a najviše sebi samima jer su dokazali da mogu izvršiti i najzahtjevnije zadaće koje se stave pred njih i 7.gardijsku brigadu „Puma“.

SEMPER PRIMUS    UVIJEK PRVI